Víkend 13. a 14. června 2026 patřil v Kojetíně rychlostní kanoistice. Konal se zde Moravský pohár, který byl letos obohacen o atraktivní program pro veřejnost.
Sobota se nesla v duchu Dne otevřených dveří, na který dorazili návštěvníci z širokého okolí. Ti měli jedinečnou možnost nahlédnout do zázemí Kanoistiky Kojetín, seznámit se s fungováním oddílu, naším areálem i úspěchy našich kanoistů. Vrcholem odpoledne pak byl veřejný závod na cestovních kánoích, kde si návštěvníci a rodiče poměřili síly přímo se závodníky. Celá akce proběhla v úžasné, přátelské atmosféře.
Neděle 14. června už patřila ostrému závodění. Uskutečnil se 68. ročník Moravského poháru – memoriálu Karla Fojtácha, jednoho ze zakladatelů kojetínské kanoistiky. Dopolední program na řece Moravě opanovaly divácky atraktivní sprinty na 200 metrů ze startovacích bloků, odpoledne následovaly závody posádek na 500 metrů.
Dvousetmetrový sprint je extrémně rychlý, trvá necelou minutu, ale vyžaduje naprosté maximum sil. Rád bych se podělil o to, jak takový závod vypadá z pohledu závodníka. Už při rozcvičování mi bylo jasné, že to nebude nic lehkého. Když jsem na mole zaklekl do lodi a blížil se ke startu, tep mi vyletěl snad na 180. Byl jsem pořádně nervózní a hlavou mi běželo jediné: „Co když zkazím start?“ Než jsem to ale stačil pořádně domyslet, startér závod odpálil a všechno nabralo neskutečný spád. Jakmile jsem vyrazil, soustředil jsem se jen na to, abych jel naplno až do konce. Kolem tratě bouřili diváci, ostatní závodníci plácali pádly o vodu a atmosféra by se dala krájet. Když jsem projel cílovými bójkami a zjistil, že vedle mě nikdo není, věděl jsem, že jsem vyhrál.
Byl to neuvěřitelný pocit, který letos naštěstí nezažívám jen já, ale celá řada dalších kojetínských závodníků a závodnic. Právě takové okamžiky jsou tou nejlepší odměnou za hodiny tvrdého tréninku a odříkání. Velkým oživením letošního ročníku byla také nová kategorie K4 pro benjamínky, která si odbyla svou premiéru a strhla jak závodníky, tak fandící rodiče a diváky.
V celkovém bodování oddílů Moravského poháru obsadila Kanoistika Kojetín krásné 2. místo. Za tento úspěch patří obrovské poděkování všem, kteří na vodě i na břehu nechali maximum – závodníkům, trenérům i organizátorům.
Letošní rok je pro nás výjimečný ještě z jednoho důvodu – Kanoistika Kojetín slaví úctyhodných 75 let od svého založení. Touto cestou vás srdečně zveme na oslavy tohoto významného jubilea, které proběhnou v sobotu 25. července 2026 od 14:00 hodin. Těšíme se na vaši návštěvu!
