log in

Závodníci z Kojetína opět reprezentovali ČR na mezinárodních závodech

Obléknout reprezentační dres a vyrazit na mezinárodní závod je sen snad každého sportovce. Ve dnech 24.5. - 26.5.2024 se to podařilo hned několika kojetínským závodníkům.

Zatímco na Světový pohár do polské Poznaně vyrazili tři Koječáci - Jirka Minařík, Tonda Hrabal a Ondra Hirsch, ve stejném termínu vycestovalo na Mezinárodní regatu do Bratislavy dalších pět závodníků z Kojetína a sice Robin Hirsch, Klára Zendulková, Martin Chovanec, Tomáš Řihošek a Daniela Chovancová.

V silné konkurenci světových špiček v Poznani si velice zkušeně poradili na deblkanoi Jirka Minařík s Tondou Hrabalem, když si zajistili přímý postup do finále A z rozjížďky a v následné finálové jízdě si oba vyjeli pozici 6. nejrychlejších deblistů v rámci Světového poháru. Tonda Hrabal zopakoval úspěch i v singlových kategoriích a opět si z rozjížďky zajistil přímý postup do finále A, kde se pak umístil na krásném sedmém místě. Ondra Hirsch dorazil na Světový pohár s tréninkovou absencí, kdy z důvodu zranění musel omezit tréninky před SP. Přesto na Světovém poháru zabojoval a kvalifikoval se do finálové jízdy B, ve které dorazil na 5. místě. „Semifinále se mi jelo moc hezky. Byl jsem spokojený i s výsledkem. Finále B ovšem následovalo pouhou hodinu po semifinále. To už se mi nejelo dobře. Spojení nedostatečné regenerace a toho, že jsem kvůli zdravotnímu problému nemohl před SP pořádně trénovat, mě dohnalo právě zde, ve finále B, zmínil Ondřej zdravotní problém, kvůli kterému musel předchozí týden v Račicích vynechat svou oblíbenou kilometrovou trať. „Ale i přesto jsem s výsledkem spokojený. Myslím si, že ve srovnání se Světovým pohárem v Szegedu, je to velký pokrok“ doplnil Ondra. Česká republika v rámci Světového poháru získala celkem 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile. Kojetín tak může být pyšný na všechny tři sportovce, kteří se umístili na krásných umístěních mezi světovou špičkou rychlostní kanoistiky.

Současně o 500 km níže své síly na vodě poměřili v Bratislavě na Mezinárodní regatě dorostenci, junioři a U23 (závodníci do 23 let). Letošní regata byla za ČR zastoupena převážně moravskými závodníky, kteří se postavili proti konkurentům ze 16 zemí.

Naše závodníky, především juniory však čeká důležitý nominační závod na ME juniorů a MS juniorů, který proběhne od 31.5. do 2.6.2024 v Račicích. Příprava na tento nominační závod je pro juniorské kategorie klíčová a tak odjeli naši závodníci do Bratislavy v plném tréninkovém vytížení, tedy s již značnou únavou. Přesto obstáli na výbornou a ČR si odvezla z Bratislavy celkem 13 medailí a v pořadí národů obsadila krásné páté místo.

Velký podíl na úspěchu české výpravy měla Ema Wertheimerová z Přerova, která v dorostenecké kategorii získala šest medailí a další dvě si vyjela se svou parťačkou v deblových disciplínách. „Ema svými výkony ukázala, že práce, kterou provádí, je na dobré cestě pozvednout tuto kategorii. Ve všech závodech, co jela, jela v těsné blízkosti vítězky a na kilometrové trati byla schopná vyhrát. V porovnání s časy juniorek by se určitě neztratila a také umístila,” komentoval Libor Šulák výkony Emy, která je zároveň jeho svěřenkyní.

Ve finálové jízdě C1 na 1.000 m se kojetínskému Robinu Hirschovi nepodařilo porazit dva německé a jednoho polského soupeře, to mu nedalo, emočně se vydal a nekompromisně další dva německé a jednoho polského závodníka v této jízdě předjel, když projel cílovou čarou pátý a skóre spravedlivě vyrovnal. Stejné umístění si pak Robin zopakoval i na trati 500 m. Na dvoustovce pak Robin protnul cílovou čáru za sedmi rychlejšími kanoisty.

Ve finálové jízdě v kategorii deblových juniorek se utkala i Klára Zendulková, která se svou parťačkou dojela osmá. V singlové kategorii to sice nebylo finále A, ve finále B si však Klára vyjela krásné páté místo.

Český reprezentační dres jste mohli vidět i na 5 km trati, kde se v barvách ČR postavil na start kojetínský závodník, Martin Chovanec. Ten po celou dobu závodu bojoval s rakouským soupeřem. Poslední obrátka rozhodla a Martinovi se podařilo svému soupeři dostatečně odskočit a dojet si tak pro své zasloužené 8. místo na dlouhé trati.

Ostatní závodníci, kteří se nekvalifikovali do finálových jízd i tak ukázali, že jsou kvalitními konkurenty a jejich premiéra na mezinárodním závodě v reprezentačním dresu ČR byla dobrou zkušeností, kterou jistě zužitkují ve své sportovní kariéře.

Všem závodníkům děkujeme za vzornou reprezentaci nejen ČR, ale i města Kojetín a Kanoistiky Kojetín.

Více fotografií najdete v našem albu ZDE.