log in

Dlouhé tratě na Moravě v Kojetíně přilákaly mladé závodníky

Rate this item
(1 Vote)

DLOUHÉ TRATĚ NA MORAVĚ V KOJETÍNĚ PŘILÁKALY MLADÉ ZÁVODNÍKY

 

Po zimní přípravě a již absolvovaných prvních závodech letošní sezóny v Ostrožské Nové Vsi pořádala tradiční závod Dlouhé tratě na Moravě i Kanoistika Kojetín. Závod je zařazen do série Velkomoravské ligy, nebylo tedy divu, že dorazily všechny moravské oddíly. Vyhlášený gril, krásné počasí, výborná nálada a příjemné a vybavené zázemí v kojetínské loděnici, to vše zajistilo vydařené závody a krásnou, téměř letní sobotu. Velké přípravy závodu začaly již týden předem, obětaví pomocníci čistili po zimě břehy mlýnského náhonu a samotné řeky Moravy, aby byly podmínky pro závodníky co nejlepší a hlavně bezpečné. Další skupina se věnovala přípravě a úklidu areálu po zimě, přípravě grilu a zásob. Nechyběli ani pomocníci s přípravou techniky pro zajištění závodu. Asi největším úspěšně dokončeným dílem příprav byl vytažený cca 20 metrový strom z břehu řeky Moravy, u této akce vznikla spousta nových slovíček a Vojta si vysloužil i titul hrdiny dne. Vše se podařilo, řeka, mola, gril i zásoby, medaile, technika, vše je připraveno a nová sezóna v Kojetíně může naplno začít. Na TV obrazovkách na terase loděnice mohli diváci sledovat online průběh závodu z celé trati, která byla pokryta kamerami, mohli zde sledovat i online výsledky ihned po dojezdu každého závodníka. Kdo se nemohl závodu zúčastnit, mohl sledovat online výsledky i na našich webových stránkách. Závody měli možnost sledovat i účastníci akce Ukliďme Česko, kteří svou chválihodnou činnost zakončili právě v kojetínské loděnici, kde mohli ochutnat náš výborný gril.

Ale pojďme nahlédnout na to nejpodstatnější. Jak se vedlo našim bojovníkům, sportovcům?

Závodní program byl rozdělen na dvě části. V dopolední části probíhaly jízdy na 2 km trati. V odpoledním programu si pak kategorie žáků a starších dala 5 km trať s pěti obrátkami, benjamínci a benjamínky si zopakovali odpoledne opět 2 km trať, tentokrát však ve dvojicích na deblkánoích a deblkajacích.

Klidnou hladinu řeky Moravy nejprve rozbouřili muži a junioři, mezi kterými v kojetínském dresu dojel na 2. místě za juniory Martin Chovanec na 2 km trati a k vytoužené zlaté medaili se probojoval na 5 km trati. Nově již v dresu USK, ale přesto duchem stále Koječák Ondra Hirsch na domácí vodě nechal na obou tratích své soupeře za sebou a vyjel si tak zlato jak na 2 km trati, tak i na 5 km trati v kategorii mužů. Ani dorostenci nenechali hladinu Moravy zaklidnit a po startovním povelu "Ready-Go" se vrhli klečící na kánoi. Oscar Šrámek měl sice v plánu již na 2 km trati porazit svého přerovského soupeře, ale 16 vteřin chybělo ke splnění jeho cíle, přesto druhé místo je krásný výsledek, který si zopakoval ještě v odpoledním programu i na 5 km trati.

Krásnou ukázku poslušnosti pak předvedli naši benjamínci C, kteří byli pochváleni za své výsledky na závodech předešlou sobotu v Ostrožské Nové Vsi a tak své výsledky zopakovali i v Kojetíně. Míša Klapil si zajel pro zlatou medaili, Mates Skalka pro bronz a Anežka Prokešová pro zlato. V odpoledním bloku pak spojili své síly kluci na deblkajaku a 2 km odpádlovali nejrychleji ze všech konkurentů, na nejvyšším stupni vítězů pak hrdě přebrali své zasloužené zlaté medaile. Anežka Prokešová sice v Kojetíně svou parťačku nemá, ale po spojení s Lucií Komínkovou z Olomouce vznikla posádka, která si svou premiérovou jízdu bude dlouho pamatovat a to včetně potlesku diváků při přebírání zlatých medailí.

Svou letošní závodní premiéru si zajeli i naši úplně nejmladší závodníci, Maty Chovanec a Vojta Klapil. Oba zavilí závodníci vystartovali proti proudu s odhodláním zvítězit a ukázat svým maminkám, že už nejsou malí kluci. V benjamínkách E si vyjel své letošní první stříbro Maty Chovanec a vytouženého cíle dosáhl i Vojta Klapil, který si za benjamínky F vyjel letos první zlatou medaili.

Přišel čas vrátit do hry opět starší kategorie. Kojetínský Dominik Hošek zaujal novou strategii a na start vyrazil úplně na poslední chvíli, zřejmě se inspiroval automobilovými závody a tak chtěl přijet na start dostatečně zahřátý, podařilo se lépe než očekával a rozpálil i rozhodčí na startu. Adrenalinu mezi dorostenci kajakáři bylo na rozdávání a tak není divu, že hned po startu opět na Moravě vařila voda. Dominik dojel mezi závodníky na pátém místě a stejné umístění si vybojoval i v odpolední jízdě na 5 km. Ihned za divočáky dorostenci se nám na start postavili opět kanoisti, tentokrát žáci. V Kojetíně a zřejmě i v dalších oddílech jistě nikoho nepřekvapil výsledek našeho zlatého Járy Němečka, který si vyjel své kojetínské zlato. Ihned po kanoistech patřila Morava opět žákům a to kajakářům. V kojetínských dresech se na start postavili Štěpán Hirsch a Tobiáš Skalka. Na 2 km trati si první pozici již od startu držel frýdecký závodník, Tobiáš se jej však držel celou dobu a Tobiáše se opět držel Štěpán. I zde bylo hezké sledovat 2 kojetínské dresy na stupních vítězů. Kojetínští žáci však ukázali, že jsou dobře trénovaní ve vytrvalosti a při odpoledním pětikiláku již nedali šanci ani Frýdku a na stupních vítězů se postavili oba o jeden stupeň výše, Tobiáš na prvním stupni a Štěpán na druhém. Závěrečné jízdy pak patřily nejmladším kanoistům žákům. V dopolední jízdě na trati 2 km si vyjel své první zlato teprve nově začínající kojetínský kanoista Aleš Hřeblo a hned předvedl svůj talent získaný zřejmě po tátovi. V závěsu za Alešem si pak pro stříbrnou medaili dojel Jindra Prokeš s ukázkovým finišem. I na pětikilákové trati pak kluci vyjeli první dvě místa. Zřejmě z loajality k sobě samotným, možná kvůli lepší zkušenosti v obrátkách nebo prostě z cíle poskládat si sérii medailí si tentokrát pro zlatou medaili zajel Jindra a pro stříbrnou Aleš.

Na domácí vodě tak Kojetín zopakoval svůj výsledek z předešlého víkendu v Ostrožské Nové Vsi a vyjel si ve všech svých obsazených kategoriích medailová umístění. Nyní nás již čeká první celorepublikový závod, kterého se zúčastní konkurence z celé ČR a na kterém v letošní sezóně poprvé můžeme porovnat výkonnost našich sportovců.

V kojetínské loděnici se však v sobotu nejen závodilo, ale slavili jsme i významná jubilea a vyslovili jsme poděkování třem osobnostem kojetínské kanoistiky za jejich dlouholetou a přínosnou nejen trenérskou činnost. Své vzpomínky a sladkou odměnu si převzali Karel Hrudík, v zastoupení svého syna Miroslav Polišenský a František Krejčiřík. Všem moc děkujeme za jejich velký přínos v Kanoistice Kojetín a přejeme ještě dlouhá léta hodně zdraví.

 

   

  

   

   

   

  

   

 

Více fotografií a videí z Dlouhých tratí na Moravě najdete v našem albu ZDE.

 

Log in or create an account

Jsi členem Kanoistiky Kojetín a nemáš přístupové údaje? Nevadí, napiš si o přístup administrátorovi. Dušan Chovanec email: dusan.chovanec@kanoistika-kojetin.cz telefon: +420 602 154 286